História

 

Pred založením spoločnosti sme zvažovali, s akým podnikateľským zámerom do agrobiznisu vstúpime. Rozpadajúce sa  „STS“ nám dali odpoveď, zamerať sa na služby. Dlho sme ekonomicky bilancovali, kým sme vyriešili problém, prečo sú služby STS –iek stratové. Nebola tam motivácia ľudí priniesť  čo najviac tržieb a hektárov, ale len povinnosť vykonať služby v rámci kooperácie. Z neúspechu STS –iek,sme si zobrali ponaučenie a 1.9.1992 sme založili spoločnosť Oragro s.r.o. v Oravskom Veselom so zámerom poskytovať mechanizačné služby v poľnohospodárstve.

 

Hneď od začiatku sme zamestnancov zainteresovali tak, že v priebehu niekoľkých týždňov zarobili násobky toho, čo by si inak zarobili za mesiac. Pritom sme vedeli, že všetky práce ktoré sa vykonajú, budú profesionálnou službou a nie len spravenou robotou. Nahradenie „zhasínajúcich hviezd STS – iek“ pritom bolo najlepšie rozhodnutie, ktoré sme pre podnik urobili. Začiatky podnikania však neboli jednoduché. Prvé tri roky sme robili v Oragre služby na strojoch, ktoré sme si  prenajímali. Tržby boli síce nižšie, no stratégia sa ujala a tak v priebehu nasledujúcich dvoch rokov sme si už mohli začať s nákupom vlastných.

 

Ako manažéri z prvovýroby sme boli s nábehom do podnikania v službách spokojní. Keď v roku 1999 prišla ponuka prevziať poľnohospodársky podnik v úpadku (Turčiansky Ďur), rozhodli sme sa využiť ju. Obhospodarujeme ho dodnes. No neostalo len pri ňom. V roku 2003 sme prevzali podnik Marhaň v okrese Bardejov, v roku 2005 podnik Hanušovce a Čaklov v okrese Vranov nad Topľou, v roku 2006 podnik Podhorie v okrese Žilina a v roku 2001 v okrese Námestovo RD Vavrečka-Ťapešovo. Vždy sme odkupovali podniky v úpadku, aby sme ich následne skonsolidovali. Pôvodný odhad pre skonsolidovanie firmy bol vždy v horizonte 2 až 3 rokov, reálne to však bolo 5 až 7 rokov. Podniky sme usporiadali na 3 právnické subjekty – ORAGRO V. – pre východné slovensko, Turiec- agro s r.o. – pre stredné slovensko a RD Vavrečka – Ťapešovo si ponechalo svoju právnu subjektivitu.

 

Publikované články o spoločnosti:

 

 

Úspechy spoločnosti:

 

 

Rok 2010

– naj slovenský chov:

 

– naj naše pole:

 

– top agro:

 

Rok 2011

(bohužiaľ nedisponujeme kompletnými vyhodnoteniami)

– naj naše pole:

 

Rok 2012

– naj slovenský chov:

 

– naj naše pole: